IVA 2021 FINALISTS

Cut & Colour

Alessandro Santi – ITALY
Alexandru Pruteanu – ROMANIA
Bernat Sayol Momparlet – SPAIN
Bostan Laurentiu – ROMANIA
Christopher Law – UK
Cristian Rios – SPAIN
Daniel MHBH – MALAYSIA
Emma Simmons – UK
Encarna Moreno – SPAIN
Esther de la Fuente – SPAIN
Fabio Di Gennaro – ITALY
Franco Bono – ITALY
Gianluca Grechi – ITALY
Hanna Zenkowska – POLAND
Harihara Ayumu – HONG KONG
Harri Akerberg – FINLAND
Helen Heinroos & Natallia Luchakova – ESTONIA
Hairkrone – SPAIN
Hiroto Shinmura – JAPAN
Jana Cakste – LATVIA
Javier Gomar – SPAIN
Jo Lomax – UK
Jose Urrutia – SPAIN
Kati Suokas – FINLAND
Keita Utsumi – JAPAN
Kenny Scorrano – ITALY
Luigi Martini – ITALY
Maila Fabbriciani – ITALY
Maria Gomez Moreno – SPAIN
Matej Komar – SLOVENIA
Matjaž Cej – SLOVENIA
Mirko Schioppa – ITALY
Nuru Marcus Perkins – UK
Oliver Estilismo Belleza – SPAIN
Peter Vonkunz Brun – NORWAY
Rafa Monzo Lopez – SPAIN
Salvatore De Maria – ITALY
Sam James – AUSTRAILIA
Shogo Ideguchi – JAPAN
Simone Prati – ITALY
Sophie Hung – CHINA
Stephen O’Driscoll – IRELAND
Sylvain Gagliardi – UK
Tanju Kurt – BERMUDA
Viktoriia Vradii – UKRAINE
Wil Maura – UK

MENS

Alla Tkaciuk – MOLDOVA
Angel Cruz González – SPAIN
Ayoze Medina – SPAIN
Barry Kieran – IRELAND
Borja Carbonell Clari – SPAIN
Brian Sanchis Cortés – SPAIN
Caroline Steel – UK
Danilo Giangreco – UK
Dexter Chiew – MALAYSIA
Diego Guerrero – SPAIN
Eoin McCarthy – AUSTRALIA
Ersin Secilmis – TURKEY
Francisco Aranda – SPAIN
Francesco Bottone – ITALY
Gema Moreno – SPAIN
Gennaro Di Costanzo – ITALY
Giovanni Bottone – ITALY
Ismael De Mora – SPAIN
Kadir Alkan – TURKEY
Landry Agres – SPAIN
Leigh Winsor – AUSTRALIA
Locher Jeremie – SWITZERLAND
Marco Fidato – ITALY
Olga Garcia – SPAIN
Pascal Lombardo – FRANCE
Pasquale Miranda – ITALY
Pilar Zaragoza & Letícia Martinez – SPAIN
Salvador Oliver – SPAIN
Tan Bergqvist – SWEDEN
Yu Wei Chuang – TAIWAN
Yudai Fukunaga – JAPAN

Avant-Garde

Ah Kim Anthony Tan – AUSTRALIA
Ann Marie Young – NEW ZEALAND
Anna Miyahira – JAPAN
Benjamin Madle – UK
Benson Lin – TAIWAN
Charlotte Bjerkeskaug – NORWAY
Chen, Kuan Lin – TAIWAN
Claudie Sierro – SWITZERLAND
Damian Witkowski – POLAND
Dylan McConnachie – UK
Emma Holt – UK
Esther Lozano – SPAIN
Fang Cheng-Che – TAIWAN
Francesca Rivetti – USA
Hiroshi Sawada – JAPAN
Ilker Nalkiran – UK
Jamie Wiley – USA
Jose Luis Buitron – USA
Juan Ayoso – SPAIN
Juan Miguel Medialdea Martinez – SPAIN
Kana Kobayashi – JAPAN
Katarzyna Zlamaniec – POLAND
Keith Bryce – USA
King Yek – MALAYSIA
Krisztina Keresztes – ROMANIA
Lee Tsz Wai – HONG KONG
Linda Schuster – SWEDEN
Lisa Von Kurvink – USA
Mihai Badin – ROMANIA
Matteo Susini – ITALY
Mayte Garrote – SPAIN
Raluca Horvat – ROMANIA
Sara Piera Cano – SPAIN
Stipe Filipovic – BOSNIA AND HERZEGOVINA
Tara-Lynn Fournier – CANADA
Teresa Cross – UK
Teresa Romero – USA
Tom Yek – MALAYSIA
Ula Istenič – SLOVENIA
Valeria Barba – ITALY
Ziortza Zarauza – SPAIN